×

REFLUKS UKRYTY - CICHE OBJAWY, GROŹNA DOLEGLIWOŚĆ

REFLUKS UKRYTY U DZIECI - OBJAWY, DIAGNOZA, LECZENIE

         Niniejszy post znacznie odbiega od tematyki bloga, jednak jest niezwykle ważny i może pomóc niejednej mamie i dziecku. Dziś mamy takie czasy, że pierwszej pomocy szukamy w internecie. Kiedy u mojego dziecka zaczęło dziać się coś niepokojącego - internet milczał, a ja czułam, że dzieje się coś złego...

          Jeśli czytaliście zakładkę "o mnie" to wiecie, że inspiracją do powstania Vegannmuffins przyczynił się mój kochany, mały alergik -  złote dziecko, karmiony wyłącznie piersią, przybierał ponad normy, NIE ULEWAŁ (może 5 razy w całym swoim niemowlęcym życiu).  Miałam wiecznie uśmiechnięte, spokojne dziecko "szczęśliwy refluksiak" . Jedynie rozszerzanie diety szło bardzo opornie, często dziecko przeszywał dziwny dreszcz a i ze snem nigdy nie było lekko. Refluks ukryty zdiagnozowaliśmy dopiero w 7 miesiącu życia. Na szczęście nam udało się wyjść z niego głównie dietą, z minimalną ilością leków. Poznałam jednak dzieci z dużo gorszymi historiami i pomyślałam, że refluks milczy, ale ja nie mogę...



CO POWINNO NIEPOKOIĆ ? - NIETYPOWE OBJAWY REFLUKSU UKRYTEGO

U większości dzieci objawy są następujące :
  • Przeraźliwy, zbyt częsty płacz
  • Odginanie się do tyłu podczas jedzenia z piersi czy z butelki (u starszych dzieci może być też przyginanie głowy do boku - (tzw. ruchy zgięciowe) 
  • Wyginanie w literę C - dziecku przypisuje się wzmożone napięcie mięśniowe, a tak, często objawia się refluks. ZAWSZE WARTO wybrać się do neurologa, który na podstawie badania oceni czy problem leży w mięśniach.
  • Dziecko śpi z mocno odchyloną do tyłu głową ( zobacz inne objawy zespołu Sandifera)
  • Częste infekcje górnych dróg oddechowych, kaszel, chrapanie, chrząkanie, chrypa, zapalenie krtani, uszu, płuc (bywa,że dziecko leczy się na astmę a okazuje się, że cierpi na wysoki refluks zalewający drogi oddechowe)
  •  Dziwny "mleczny" katar.
  •  Częste czkawki
  • Ogromna niechęć do przebywania w pozycji leżącej i potrzeba pionizacji
  • Zaburzenia jedzenia. Niechęć do jedzenia lub dziwnie wilczy apetyt (są dzieci które "zajadają" refluks) 
  • Potrzeba popicia mlekiem po posiłkach
  • Reakcja bólowa przy przełykaniu
  • Odbijanie, cofanie treści pokarmowej do ust i połykanie
  • Wymioty po kilku godzinach od zjedzenia posiłku
  • Krztuszenie
  •  Dolegliwości że strony układu nerwowego: wzdrygnięcia, otrząsanie, dziwne napinania ciała, kwaszenie się, odgięcia głowy
  • Zaburzenia snu. Pobudki z płaczem, krzykiem i konieczność popicia 
  • Zaburzenia jelitowe
  • Erozja szkliwa zębów
  • Nieświeży oddech i brzydki osad utrzymujący się na języku
Powyższe objawy mogą występować pojedynczo lub kilka na raz. Jeśli widzicie podobne rzeczy u dziecka warto skonsultować się z lekarzem i poprosić o odpowiednie badania - jakie? O tym zaraz.

REFLUKS FIZJOLOGICZNY CZY CHOROBA REFLUKSOWA?

     Wiadomym jest, że prawie każde niemowlę ulewa mniej lub bardziej. Wszystko wynika z niedojrzałości układu pokarmowego, niedostatecznej umiejętności przepchnięcia pokarmu w dół przez mięśnie przełyku, oraz zbyt słabo zaciskający się zwieracz. O ile ulewania są normą i nie przeszkadzają Twojemu dziecku w dobrym funkcjonowaniu, śnie i przybieraniu na wadze - nie masz powodu do zmartwień. Jeśli jednak ulewania są uporczywe, chlustające,  kwas żołądkowy podrażnia śluzówkę przełyku, dziecko słabo przybiera i jest mocno rozdrażnione warto mu pomóc i odwiedzić lekarza. ZAUFAJ SWOJEJ INTUICJI! Do kiedy refluks jest fizjologiczny? Wersje są różne... do 6 miesiąca życia, do roku, do 18 miesięcy a nawet do 2 lat. Takie informacje znajdziecie w internecie, takie też wersje słyszałam od niejednego lekarza. Jednym z przełomowych momentów kiedy powinno być lepiej jest dzień, w którym dziecko zaczyna siadać, stawać, chodzić. Mięśnie układu pokarmowego wzmacniają się a grawitacja "robi" swoje. Niestety bywają przypadki gdzie pomimo pionizacji, dziecko wciąż miewa regurgitacje.

Inne przyczyny refluksu :
  • obniżone napięcie mięśniowe
  • alergie i nietolerancje pokarmowe
  • zbyt krótki odcinek podprzeponowy
  • niedomykalność zwieracza przełyku
  • zła dieta
GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Jeśli dysponujecie pieniążkami, polecam lepiej od razu udać się do gastrologa dziecięcego niż pediatry. Przy podejrzeniu refluksu wykonuje się m.in. następujące badania :

-USG JAMY BRZUSZNEJ -  UWAGA ! Jest to najmniej miarodajne badanie, które często nic nie pokaże ( tak było u nas 0 cech refluksu) Jeśli już będziecie je mieć zadbajcie o informacje nt. takich parametrów jak : kąt Hirsa i długość odcinka podprzeponowego. 
- SCYNTYGRAFIA -  Bezbolesne badanie z kontrastem. Dziecko połyka kontrast i leży pod maszyną która monitoruje to jak zachowuje się treść w żołądku (czy się przemieszcza) . Polecam ;)
- PH-METRIA 24h monitorowanie tzw. epizodów refluksu poprzez zamontowanie rurki i mierzenie PH w przełyku. Dość nieprzyjemne.
- Gastroskopia - poprzez kamerkę lekarz obserwuje w jakim stanie jest śluzówka przełyku, pobiera wycinki -  potwierdzające lub wykluczające eozynofilowe zapalenie przełyku, ( co może dać odpowiedź, że refluks jest np. na tle alergicznym) ocenia stan górnej części jelita cienkiego (dwunastnicy) i znów poprzez pobranie wycinka możemy dowiedzieć się, czy dziecko może cierpieć np. na celiakię. Lekarz może skontrolować również budowę odźwiernika .

Badania które możecie zrobić na własną rękę, to badania krwi czy kału. Bardzo często refluks współistnieje z alergią .W krwi zwróćcie uwagę na poziom eozynofili czy żelaza.  Z kału warto zrobić badanie ogólne (ph), resztki pokarmowe, badanie na krew utajoną, pasożyty, w przypadku silnego krwawienia (zapalenia jelit ) badanie kalprotektyny - ze względu na koszty (od.70-180 zł), rzadko zlecane.

JAK MOŻEMY POMÓC DZIECKU JEŚLI WIZYTA U LEKARZA ODLEGŁA ?

- Pionizować dzieci niespionizowane - po posiłku, nawet ok 45 minut (taki bywa czas przesunięcia się treści żołądkowej do jelit)
- Układanie do snu na tzw. klinie pod kątem min. 30stopni lub większym, z poduszką pod nogami

- Dieta antyrefluksowa * informacji o tym czego nie jeść przy refluksie w Internecie dużo

- Odstawić owoce - szczególnie te z tubek i słoiczków. Gotować, wszystko gotować!

NAJCZĘŚCIEJ PRZEPISYWANE LEKI : 
Gastrotuss baby - syrop bez recepty - możecie spróbować na własną rękę
Nutriton - zagęstnik pokarmów zarówno przy karmieniu piersią jak i MM
Debridat - syrop na receptę przyspieszający schodzenie treści pokarmowej z żołądka do jelit . Często zapisywany przez lekarzy ale uwaga ma mnóstwo skutków ubocznych.
Wszelkiego rodzaju OMEPRAZOL, (pantoprazol, lansoprazol ). Leki neutralizujące kwas żołądkowy, na receptę. Dawkę dobiera lekarz !

KARMIENIE PIERSIĄ CZY MLEKIEM MODYFIKOWANYM - co lepsze przy refluksie???
     
     Temat szalenie kontrowersyjny. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią minimum do 6 miesiąca życia dziecka a najlepiej do 2-3 lat. Sama karmiąc 21 miesięcy bronię karmienia piersią jednak NIE ZA WSZELKĄ CENĘ.  Jeśli dziecko karmione piersią ma silne bóle brzucha, strzelające stolce, krwiste i ze śluzem, wysypkę, wymioty, traci na wadze to znak, że czas się nad sobą zastanowić. Nie jestem w stanie ze spokojem czytać informacji z bloga "Karmię i jem wszystko". Oczywiście przechodzenie matki karmiącej na dietę "na wszelki wypadek " nie jest niczym dobrym, niemniej jeśli wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że dziecko zwija się z bólu a zawartość pieluszki woła o pomoc - to wybaczcie ale nie jestem w stanie zrozumieć matki, która nawet nie spróbuje przejść na dietę. Badanie w kierunku alergii pokarmowych u małych dzieci może nie dać rezultatu. Dodatkowo testy alergiczne wykonywane w szpitalach lub poradniach są testami na alergie w klasie IGE (gdzie reakcje są zazwyczaj natychmiastowe). Niestety przy refluksie alergicznym często mamy do czynienia z alergiami IGG, utajonymi, dającymi objawy z opóźnieniem nawet do 3 tygodni - jedynym ratunkiem jest wtedy droga eliminacji i szukanie podejrzanego pokarmu. Sama przez pewien czas zrezygnowałam z wszelkich form krowiego mleka, orzechów, jaj, pszenicy, kakao, żyta, selera. Schudłam 27 kg i nie ukrywam, że podejmowałam wielokrotnie próby przejścia na mleko modyfikowane nawet w postaci czystych aminokwasów - niestety moje dziecko nie przyjmowało   żadnej formy sztucznego pokarmu i reagowało jeszcze gorzej. U Ciebie może być inaczej! Jeśli nie masz sił na dietę lub dieta nie daje rezultatu, warto spróbować zmienić karmienie na mieszankę - czasem problem cudownie mija,  jednak i to nie zawsze pomaga. "Za" karmieniem piersią dziecka z refluksem przemawia też kilka tez m.in o szybszej wchłanialności pokarmu matki w żołądku oraz o przyjaznym ph łagodzącym kwas żołądkowy, pozytywnym wpływie na florę bakteryjną jelit. Poniżej kilka artykułów w j.angielskim

www.reflux.org/reflux/webdoc01.nsf/(vwWebPage)/Breastfeed.htm

"Breastfed babies with reflux have been shown to have fewer and less severe reflux episodes than their artificially fed counterparts. Some breastfed babies with reflux have few symptoms. Human milk is more easily digested than formula and is emptied from the stomach twice as quickly. This is important since any delay in stomach emptying can aggravate reflux. The less time the milk spends in the stomach, the fewer opportunities for it to back up into the esophagus. Human milk may also be less irritating to the esophagus than artifical formulas."
www.breastfeeding-problems.com/acid-reflux-in-babies.html
So,  should a Mother continue to breastfeed, if her baby has GER?
Yes, she should continue to breastfeed. It has been found that acid reflux in babies, that are breastfed, is less severe and painful. There has also been evidence, that some GER babies who are breastfed, have no symptoms at all.
Breastfeeding triggers a movement in the gastrointestinal tract, that helps move food within the intestines. Breast milk digests much easier than formula, which therefore reduces the chances of acid reflux occurrence in a breastfed baby.
Another reason why breastfeeding is a superior option: babies that are breastfed, are held more upright when fed, which in turn keeps the acid down.

Wybór metody leczenia należy do Ciebie i lekarza. Jeśli masz poważny problem i wciąż szukasz pomocy bo leczenie nie daje rezultatu - napisz do mnie. Istnieją odpowiednie grupy, z ciężkimi przypadkami, leczonymi u specjalistów z całej Polski. Na pewno znajdziesz tam wsparcie i pomoc. 

 Powyższy post ma charakter informacyjny - nie jest poradą lekarską . Jeśli widzicie jakieś niepokojące objawy u dziecka warto wybrać się do gastrologa i neurologa żeby potwierdzić lub rozwiać wątpliwości. Życzę Wam zdrowia, a jeśli post pomógł Tobie lub może pomóc Twojej koleżance - podaj dalej.

81 komentarzy:

  1. Nie zrozumie ten, kto nie przezyl tego na własnej skorze.Jestem mamą 4latka,ktoremu stwierdzili wczesnodzieciecą astme oskrzrlowa... a dziecko ma refluks ktory zalewał mu oskrzela;(;(odkad opanowalismy refluks dziecko nie miało zap oskrzeli

    OdpowiedzUsuń
  2. No i teraz, dziecko prawie rok. Objawy właściwie 3/4 z nich się zgadzają szczególnie sen i rozszerzanie diety(do teraz się dlawi) a mnie nigdy nikt nie skierował na takie badanie... Nawet nie pomyślałam że to może być refluks, mówiono mi że taka jest i że wyrośnie z tego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moje dziecko ma objawy wzdrygania się i płacz przez sen. Wszystko zaczęło się od momentu rozszerzania diety, wcześniej był tylko na piersi i oprócz objawów typu że po jedzeniu jakby jeszcze coś później przeżuwal, był spokój. No ale teraz moje dziecko wyraźnie cierpi, a lekarz do którego trafiłam mówi mi że to fizjologia i czekać, jak dieta mogę poprawić samopoczucie mojego dziecka? Proszę o pomoc

    OdpowiedzUsuń
  4. Witaj, spraedzilabyn czy dziecko nie ma za krotkiego wedzidelka pod jezykiem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam moja coreczka ma refluks wszystko juz stosowalismy nic niepomaga juz niewiemco robic

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam moja coreczka ma refluks wszystko juz stosowalismy nic niepomaga juz niewiemco robic

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam moja coreczka ma refluks wszystko juz stosowalismy nic niepomaga juz niewiemco robic

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam u synka stwierdzono w usg zaburzenia czynnościowe odwziernika. Refluks ukryty synek ma 4 miesiące bardzo cierpi a ja niewiem jak mu pomóc, lekarz nie widzi problemu bo mały przybiera na wadze. A ja widzę że jest coraz gorzej, co robić?

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam moj maluch ma rok od pol roku bardzo mocny refluks objawiajacy sie napieciami/bezdechami. Lekarz zalecil Gastrotuss i czekac az wyrośnie. Dodam ze dziecko od trzech miesięcy chodzi takze pozycja jest pionowa. Prosze o pomoc jezeli ktos może ma jakis pomysl

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam, u mojego synka (2,5 r) właśnie zdiagnozowalismy refluks. Gastrolog zalecił narazie tylko Debridat (ja sama podaje również Gastrotuss na noc). Ale laryngolog zalecił również Helicid ponieważ refluks spowodował wysiekowe zapalenie uszu. Boję się leków IPP i nie wiem czy powinnam podsć ten Helicid. Czy macie jakieś doświadczenia z tym lekien?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja córka źle reagowała na ten lek miała po nim straszne biegunki odstawiłam odrazy

      Usuń
    2. Podwałam helicid 4 miesiecznemu dziecku w odp. dawce, i znacznie się poprawiło. Dziś syn ma kilka lat i nie ma problemu z refluksem.

      Usuń
  11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  12. cześć! zdaje sobie sprawę że od tego postu minęło sporo czasu, ale tak jak piszesz.. internet milczy jeśli chodzi o refuks utajony. A my jesteśmy świeżo po badaniu USG, które potwierdziło refluks. czy jest szansa dostać do Ciebie jakiś namiar, żeby wymienić się informacjami? Pozdrawiam,
    Marta (www.czasdlasiebie.pl)

    OdpowiedzUsuń
  13. Witam, sama mam drugie dziecko z refluksem. Przy pierwszym przeszliśmy koszmar i nikt nie był w stanie nam pomóc mówili że taki typ dziecka byliśmy nawet u bardzo dobrze gastrologa dziecięcego który stwierdził że taki cyckowy chłopak z syna bo w nocy płakał chcial ciągle do piersi. Teraz mamy córkę sytuacja się powtórzyła i sama doszłam do tego że moje dzieci mają refluks... 😟 Brak mi sił. Dużo czytałam o tym i sama nie wiem czy podawać leki bo są inwazyjne a refluks nie minie tylko objawy będą łagodniejsze. Najlepiej byłoby znaleźć dobrego lekarza który znajdzie przyczynę... Podaje mój mail BzymekM29@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  14. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  15. U nas chyba ten sam problem. Mogłabym porozmawiać na priv ? Mój mail asiamaja@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  16. U nas też podejrzewam refluks ukryty. Proszę o kontakt na priv : malgorzatakalus83@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ciekawie to zostało opisane.

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam. Moglabym się z Panią skontaktować a najlepiej telefonicznie? Mam problem z córką. Proszę o wiadomość na e-mail. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  19. To mój e-mail jagodakruszynska@wp.pl, bardzo proszę o oddzew

    OdpowiedzUsuń
  20. Witam. Moja 4 miesięczna córka ciągle charczy,pediatra po osłuchaniu stwierdził że wszystko jest ok. Zalecił syrop gastrorus i tyle. Bardzo proszę o kontakt bo mam parę pytań.
    karo.flo@wp.pl
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  21. Mój syn, obecnie prawie 6 miesiecy, nigdy nie ulewał a ma typowe dla reflusku objawy. Krzywienie się, charczenie, odginanie glowy do tyłu podczas snu. No i właśnie ten sen... A raczej jego brak. Budzi się co godzinę i domaga piersi. Poję wodą, ale żadko daje się oszukać. Jestem na diecie restrykcyjnej (bezbiałkowa, bezkwasowa), młody ma debridat i gastrotus i brak wyraźnej poprawy a to już drugi miesiąc leczenia. Byłam u gastrologa, pani profesor, i kazała wszystko odstawić (leki zapisał pediatra, ale spowodowały jedynie okrutne zatwardzenie) i jeść normalnie a syn się budzi z krzyczykiem zapewne z przyczyn lękowych. Nie wiem już sama... Patrząc na jego zachowanie nie wiem czy się mogę z tym zgodzić, ale nie wiem co robić. On cierpi a ja razem z nim. Ktoś ma jakąś radę bo rozważam odejście od piersi bo nie mam pomysłu jak mu pomóc?

    OdpowiedzUsuń
  22. Proszę o namiary na te grupy wsparcia dla rodziców dzieci z refleksem. Mój e-mail: anuszka209@gmail.com. dziękuję i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  23. Wypisz wymaluj nasza historia, od 16 miesięcy nie śpimy a posypiamy, wszyscy lekarze przerobieni, ja schudłam 20kg, syn się męczy, z piersią walczyliśmy rok i miesiąc... Przydatny artykuł. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  24. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  25. Dzień dobry.czy mogłaby Pani podać namiary na grupę wsparcia dla rodziców dzieci z refluksem? Synek 3.5 miesiąca bardzo cierpi.nie wiem jak mu pomóc? Byliśmy u lekarzy i narazie bez rezultatów.moj mail: miietekk@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  26. Jestem pod wielkim wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  27. Mama Olusia
    Witam, mam 2 miesięcznego synka. Objawy refluksu ukrytego, bardzo proszę o kontakt, bo już jestem bezradna. mkowalska22@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  28. Na stanie córka 8m. Ulewala
    Od małego, od 4m jakby mniej, ale za to karmienie stopniowo stawało się koszmarem. Lekarz twierdził, że zęby. Wyszły dwa a karmienia były dalej coraz gorsze. Doszło do tego, że co 1h piła może minutę i potem się odrywała z płaczem, drapała mnie po twarzy, ssała mi policzki. Nie dawała się odłożyć. MM nie toleruje. Sama wpadłam narefluks utajony. Okazało się, że miała już mega podrażniony przełyk przez treść pokarmową. Dostaliśmy Gastrotuss, ale nie do każdego karmienia, bo te tak nam się zepsuło, że wciąż mamy ich około 12 po 3-5min,w trakcie muszę pionizowac albo pomagać smoczkiem. I tak jest o niebo lepiej, bo teraz nawet pobawi się leżąc na plecach i pośpi czasem ciągiem 1,5 - 2h. Niestety przy rozszerzaniu diety zaczęło się pogarszać. Chętnie dołączę do jakiejś grupy wsparcia żeby wiedzieć co mogę podawać. Sama też mam tendencję do refluksu, ale zdaje się że córka jest wrażliwa na więcej rodzajów pokarmów niż ja.

    OdpowiedzUsuń
  29. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  30. Dobry wieczor. Prosze o kontakt. Corka ma refluks ukryty, nie chce jesc, juz traci na wadze, a nikt nie jest w stanie nam pomoc. Dziekuje.
    dominikagluch@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  31. Dzien dobry, prosze o kontakt iwona.gasz@op.pl
    Mamy 6 miesiaczna corke od 3 miesiecy odmawia mleka je tylko na spiocha slabo przybiera na wadze 🙁 duzo objawow refluksu ukrytego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,u nas też objawy się pokrywają z refluksem...
      Od tygodnia odmawia mleka na SPIOCHA wypije zaledwie 30-70ml.i to nie za każdym podejściem....wode pije...i tyle,waga juz spadla...poradzcie czy sa leki na recepte ktore pomoga...?
      A synuś mój ma 5msc😊
      Ratunku

      Usuń
  32. Witam proszę o kontakt na magdalena1202s@wp.pl
    Mój 4 tygodniowy synek ma bardzo dużo objawów refleksu widzę że cierpi. Proszę również o namiary na grupę wsparcia.

    OdpowiedzUsuń
  33. Mama Stasia
    Mój syn 3,5 miesiaca ma wszystkie objawy. Diagnoza potwierdzona przez gastrolog dziecięcego, leczenie wdrożone ale na razie z marnym rezultatem. Chodzimy dodatkowo na rehabilitację i do osteopata. Syn bardzo cierpi. Bardzo proszę o namiar na grupę wsparcia sylwaz23@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  34. Witam, córka 6 tyg ze wszystkimi objawami refluksu.. strasznie cierpi. Prosze o namiar na grupe wsparcia email ewelinawieczorek@vp.pl

    OdpowiedzUsuń
  35. Witam. Córka prawie 4 miesiące. Prawdopodobnie refluks ukryty. Odmawia jedzenia, strasznie placze. Proszę o pomoc. Mail izabela.rurarz@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  36. Dzień dobry. Trafiłam przez przypadek na Pani bloga. I Noże jak się cieszę,że go Pani stworzyła. 2 czerwca na świat przyszła moja córeczka. Pierwsze wyczekane dziecko. Od tej pory jestem strzepkiem nerwów o jej zdrowie i bezpieczeństwo. Niepokoi mnie wszystko... Podejrzewam, że ma refluks. Niestety karmie mm bo mam śladowe ilości pokarmu ,(laktatorem ściągnęłam nie więcej niż 20ml), nie miałam nawet nawału. Z USG piersi wyszło,że mam słabe gruczoły i bardzo mało kanalików mlekowych. Córka je różnie, raz zje.wiecej raz mniej. Zdarza się, że uleje, ostatnio częściej. Słychać takie charchotki po jedzeniu (porównała bym to do potrzeby odkrztuszenia u dorosłego), bardzo często ma czkawki i to nie tylko od razu po jedzeniu, wyraźnie cofa jej się pokarm bo słychać często jak przełyka, czasem nawet zaczyna się jakby krztusić, wtedy szybko podnoszę ja do góry na ramię. I od czasu do czasu (głównie jak śpi) tak jakby piszczy, jakby zapomniała o oddychaniu albo próbowała nabrać powoetrza (,nie wiem jak to ująć). Zdarza się też, że odgina mocno głowę do tyłu. No i na języczki jest biały osad. Rozmawiałam z 2 lekarzami pediatrii: jeden (młody doktor) powiedział,że to niedojrzały układ trawienny a nie żaden refluks(dodam, że byłam u niego jak mała miała 3 tygodnie a teraz ma 2 MSC). A lekarka (starsza pani doktor) powiedziała, że to refluks i w sumie że to normalne. A ja nie wiem, czy to normalne? Czy nic z tym nie robić? Podaje prbiotyk BioGaia witaminę D i pod łóżeczkiem mamy włożona poduszkę klin. Czuwam nad córką jak tylko mogę, jak słyszę że jej podchodzi do buzi zaraz pionizuje. Czy powinnam szukac gastrologa czy faktycznie te objawy są naturalne u 2 miesięcznego dziecka? Nie chcę panikować, ale boje się, że może być gorzej. Czy faktycznie czekać i obserwować jak sytuacja się rozwija? Jeśli Pani może bardzo proszę o jakieś wskazówki. Jest Pani obeznana w temacie mam wrażenie lepiej niż niejeden lekarz. Pozdrawiam i czekam pełna nadziei. malickajustyna1@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  37. Witam.
    Jakie relacje są wszystkich mam dzieci z refluksem z partnerami(ojcami dzieci)
    i jak przebiegala ciąża,czy były kłótnie lub inne przykre sytuacje z partnerem.
    Pytam bo słyszałem opinie,ze refluks jest przyczyną zlych relacji miedzy rodzicami.
    Chcialbym sie dowiedzieć czy to moze mieć wpływ?

    OdpowiedzUsuń
  38. Również proszę o namiary grupy wsparcia. Podejrzewam u mojej 6 miesięcznej córki refluks ukryty, kilka objawów mi się zgadza

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój mail malgorzatabudna1991@gmail.com

      Usuń
    2. Poproszę również o namiary na grupę wsparcia.. również podejrzewam refluks, bo rozszerzanie diety idzie z opornym skutkiem. Płacz w połowie jedzenia ,pionizacja i chwilowa ulga.
      Dodatkowo alergia na bmk, podcięte wędzidełko w 3 tygodniu życia..

      Usuń
  39. Dzień dobry , prosiłabym też o przesłanie namiarów jlna grupę wsparcia na email Gierok.kasia@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  40. Dzień dobry, prosiłabym też o przesłanie namiarów na grupę wsparcia na email wegrzynpatrycja96@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  41. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  42. Również proszę o kontakt do grupy na mejla. Synek 3.5 miesiącaz refluks ukryty.

    OdpowiedzUsuń
  43. Cześć ;) My również walczymy z refluksem ukrytym i po różnej maści bataliach przestawiamy się wstępnie na KM, a później najprawdopodobniej na samo modyfikowane. Możecie polecić, które mleko będzie najlepsze? Wstępnie skusilismy się na Humana 1, po prostu żeby było i będziemy badać, czy jakieś pozytywne zmiany zajdą. U nas nadal nie wiadomo czy to fizjologiczne czy alergiczne, więc skomplikowana sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  44. Jak rozpoznać czy to refluks utajony alergiczny czy fizjologiczny ?? 😢

    OdpowiedzUsuń
  45. Cieszę się, że trafiłam na pani bloga. Poprodze również o namiary grupy wsparcia. roksanaz17@wp.pl
    Mój synek 2 miesięczny, podejrzenie refluksu, jesteśmy 4 dni na leku, póki co nie widzę poprawy, jedynie w robieniu kupki (bo z tym też synek miał ostatnio problem).

    OdpowiedzUsuń
  46. Witam bardzo proszę o namiary na grupę wsparcia kaskagornicka@op.pl

    OdpowiedzUsuń
  47. Witam,mój synek ma obecnie 3,5 miesiąca.Od prawie miesiąca borykamy się z problemami przypominającymi refluks ukryty. Niestety nie jest on jeszcze zdiagnozowany i tak naprawdę nie wiemy co dolega synkowi.Zostaliśmy przyjeci na oddział neurologii w Łodzi. Wstępnie jest podejrzenie zespołu Sandifera, występujący przy refluksie. Teraz doszły jeszcze inne niepokojącego objawy podczas tzw.ataków.
    Proszę o namiary na grupę wsparcia. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  48. Witam, mam prawie 5 miesięczną córkę z którą przeszłam już kilku specjalistów. Wstępnie była diagnozowana w kierunku wzmożonego napięcia. Odbyłam rehabilitację, ale to nie pomogło. Karmię piersią, po kolei od 5 miesięcy wykluczam coś z diety. Obecnie nie jem już nabiału i glutenu. Jutro mam wizytę u neurologopedy żeby zobaczyć wędzidełko. Dziś znalazłam ten artykuł i objawy pasują do naszego przypadku. Czuję się wykończona, jestem pielęgniarką i zarzucam sobie że to ja coś robię nie tak. Potrzebuję wsparcia. Proszę o kontakt.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój e-mail kasiakowalczyk240@gmail.com

      Usuń
    2. Prosze o namiary na grupę wsparcia.
      marta.perka@op.pl

      Usuń
  49. Również proszę namiary o grupę wsparcia ania_d2006@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  50. Proszę o namiary dawideka@outlook.com

    OdpowiedzUsuń
  51. Poprosze o namiary na grupe wsparcia.

    OdpowiedzUsuń
  52. Witam. Poproszę również o namiary na grupe wsparcia roksanaz17@wp.pl

    Mój 3,5 miesięczny synek prawdopodobnie ma refluks. Jak skończył 2 tygodnie zaczął pokaslywać po jedzeniu i od tego się zaczęło. Rzadko ulewa ale on się męczy jedzeniem Do 2 miesięcy karmilam piersią, potem zaczęły się schody przy karmieniu. Strasznie się denerwuje, płacze, odchyla główkę. Więc stwierdzono że się nie najada i Dokarmiam. Jedynie to co w nocy jak już zasnie o 24,1 lub 2 w nocy to później piją z cyca prawie na śpiący. Z butelki również pije niespokojnie, na raty. Denerwuje się, piszczy, poplakuje przy tym. Już sama nie wiem co mam robić.

    OdpowiedzUsuń
  53. Witam, również podejrzewan refluks u swojego 3-miesięcznego synka. Każde karmienie to gehenba. Dodatkowo podanie mu jakiegokolwiek leku jest nierealne. Strzykawka wszystko wypluwa albo się dławi, jedyne co się udaje to nutrition ale po tym zaparcia więc też to nie rozwiązanie. Jestem załamana. Proszę o namiar na grupę wsparcia: agnieszka.kladz@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  54. Witam. Czy mogłabym prosić o kontakt?
    paulina1521@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  55. Witam, córeczka ma bardzo podobne objawy i zachowania, proszę na namiar do grup na maila d.witon202@gmail.com , dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  56. Widzę tutaj mnóstwo porad i ciekawostek. Ja chciałabym wam polecić butelka do karmienia antykolkowa to świetny produkt, butelka która zachowuje wartości odżywcze mleka a jeszcze dodatkowo działa antyk lokowo. Warto mieć w domu taki produkt.

    OdpowiedzUsuń
  57. Proszę o namiary na grupę wsparcia - bokra7@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  58. Proszę o namiary na gr wsparcia. Córka 5 miesięcy większość obj się zgadza podejrzewam od dawna refluks. Juz jestem wykończona.
    Asia.jazwinska@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  59. Proszę o namiary na grupę wsparcia sylwiabier1@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  60. Witam proszę o namiary na grupę wsparcia, syn wygina główka przy jedzeniu, w nocy niedojadania, budzi się zawsze z płaczem, niespokojny i drażliwy...chciałabym mu jakoś pomóc;( mail Aleksandra.szczerbowska@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  61. Witam bardzo proszę o namiary . baldygailona@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  62. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  63. Witam, mamy 20 MC syna, u którego wykryto ukryty refluks, od 9 MC przezywamy koszmar w nocy, obecnie dostaliśmy syropy na refluks i kazano nam zmienić mm na takie z AR tylko że nie umiemy nic znaleźć dla 20mc dziecka? Może ktoś coś podpowiedzieć ? I też proszę o namiar na grupy wsparcia dla rodziców z dzieckiem refluksowym na maila natalia-majer@wp.pl. z góry dziękuję bardzo.

    OdpowiedzUsuń
  64. Witam, poproszę o namiary na grupę wsparcia mikolajewska.patrycja@gmail.com . Czekamy właśnie na badanie pH metri

    OdpowiedzUsuń
  65. Dzięki za uświadomienie mnie na temat refluksu ukrytego. To naprawdę ważne, aby zwrócić uwagę na te subtelne objawy!
    https://vivomed.pl/

    OdpowiedzUsuń
  66. Badanie USG brzucha jest kluczowym narzędziem diagnostycznym, umożliwiającym ocenę stanu zdrowia wewnętrznych organów jamy brzusznej, takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, nerki i śledziona. Procedura ta jest bezbolesna, szybka i nie wymaga specjalnego przygotowania, a jej wyniki dostarczają cennych informacji, które mogą pomóc w diagnostyce wielu schorzeń. W Warszawie, klinika Profilmed oferuje badania USG wykonywane przez doświadczonych specjalistów, co zapewnia wysoką jakość diagnostyki.

    OdpowiedzUsuń
  67. Bardzo ciężki objawy. Niezwykle trudna i ciężka choroba..

    Moja Strona: https://aptekapotencja.com/sklep

    OdpowiedzUsuń
  68. Rodzice muszą szybko reagować na wszystkie problemy zdrowotne jakie pojawiają się u dzieci. Tak aby móc lekarzowi dokładnie przedstawić na czym polega problem i aby specjalista mógł zlecić odpowiednie badania w celu postawienia diagnozy. Lekarze pediatrzy często zlecają dodatkowe konsultacje. U dzieci z przerośniętymi migdałami, problemami z uszami będą to wizyty u laryngologa, na przykład w klinice https://optimum.pl/ w Warszawie.

    OdpowiedzUsuń
  69. Jeżeli potrzebujecie szybko uzyskać receptę na leki to zajrzyjcie na stronę https://memedic.pl/. Konsultacja lekarska odbywa się bardzo sprawnie, z łatwością można uzyskać zarówno receptę, jak i zwolnienie lekarskie.

    OdpowiedzUsuń
  70. Nasza klinika oferuje zaawansowane USG Doppler w Warszawie, które umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Badanie to jest kluczowe w diagnostyce chorób układu krążenia, takich jak zwężenia tętnic, zakrzepy, czy niewydolność żylna. USG Doppler pozwala na wczesne wykrycie problemów z żyłami i tętnicami, co jest niezwykle istotne dla skutecznego leczenia. To bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które dostarcza precyzyjnych informacji o stanie naczyń krwionośnych pacjenta.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Vegannmuffins - muffinki bez mleka , Blogger